پیام تبریکی

 

پیام تبریکی هیئت رهبری و کارمندان وزارت امور شهدا و معلولین به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

mmd

هیئت رهبری و کارمندان وزارت امور شهدا و معلولین، فرا رسیدن عید سعید فطر را به همه‌ی مردم مسلمان افغانستان و جهان تبریک و تهنیت عرض نموده و آرزو دارد این عید، سر آغاز آمدن صلح و ثبات دایمی در کشور واقع شود.

با تأسف، امسال در حالی از عید سعید فطر در کشور تجلیل می‌نماییم که تعداد زیادی از هم‌وطنان ما در گلیم غم نشسته و برای از دست رفتن عزیزان شان سوگواری می‌کنند. هیئت رهبری وزارت امور شهدا و معلولین از وقوع حوادث اخیر در گوشه‌های مختلف کشور به شدت متاثر گردیده و یک بار دیگر با تمام خانواده‌های قربانیان و ورثه‌ی شهدا اظهار همدردی و غم‌شریکی می‌نماید.

بدون شک، دشمنان افغانستان همواره تلاش کرده تا با ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، به اهداف شان دست پیدا کرده و زمینه‌های نفاق را در کشور گسترش دهند. اما مردم افغانستان با هوشمندی تمام به دسیسه‌ها و تلاش‌های نفاق‌افگنانه‌ای دشمنان این کشور، نه گفته و به شکل متحدانه از ارزش‌های ملی و میهن‌دوستانه‌ای شان دفاع نموده اند.

وزارت امور شهدا و معلولین، همواره از طریق نشر اعلامیه‌های مطبوعاتی، بر حل مسالمت‌آمیز اختلافات و جلوگیری از قتل و کشتار مردم تأکید کرده و از تمامی گروه‌های مخالف دولت خواسته است تا جنگ را کنار گذاشته و از راه گفتگو و تفاهم برای رسیدن به اهداف شان تلاش کنند. زیرا دوام جنگ، خشونت و خون‌ریزی در کشور، هرگز نمی‌تواند گروهی را به پیروزی رسانده و مانع یک افغانستان واحد، سربلند و متحد شود.

وزارت امور شهدا و معلولین متعهد به ارایه خدمات موثر و معیاری و مبتنی بر قانون برای افراد دارای معلولیت و ورثه‌ی شهدا بوده و در راستای از بین بردن فساد، تأمین شفافیت، الکترونیکی سازی خدمات و تأمین هماهنگی با نهادهای ذیربط به منظور حل مشکلات سرپناه، توزیع عادلانه‌ی غرفه‌ها در نواحی مختلف شهر کابل با جدیت تلاش می‌نماید. همجنین، این وزارت، به هدف دسترسی آسان افراد دارای معلولیت به اماکن عامه، استخدام و بلند بردن میزان مشارکت آنها در اداره‌ی عامه، تحصیل و آموزش افراد دارای معلولیت گام‌های مؤثری برداشته که هموطنان از طریق رسانه‌ها شاهد آن بوده است.

این وزارت، همچنان با موسسات و نهادهای کمک‌رسان بین المللی به هدف رساندن کمک به قربانیان جنگ نیز تلاش کرده که تعداد زیادی از خانواده‌های قربانیان جنگ در ماه مبارک رمضان از آن کمک‌ها مستفید شده اند. با استفاده از فرصت، هیئت رهبری وزارت امور شهدا و معلولین، از تمامی موسسات و نهادهای خیریه که در ایام ماه مبارک رمضان به ورثه‌ی شهدا و قربانیان جنگ کمک کرده‌اند، اظهار سپاس و قدردانی می‌نماید.

همچنین، وزارت امور شهدا و معلولین، ضمن تأکید بر آوردن اصلاحات و ارایه خدمات موثر و معیاری برای ورثه‌ی شهدا و افراد دارای معلولیت، تعهد می‌سپارد تا به منظور تحقق خواسته‌های آنان و رفع مشکلات موجود در پرداخت حقوق افراد دارای معلولیت و ورثه‌ی شهدا از هیچ‌نوع تلاش دریغ نورزد.

هیئت رهبری وزارت امور شهدا و معلولین

 

پیام لعل‌الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین به مناسبت (سوم می) روز جهانی آزادی مطبوعات

mmd

 

آزادی بیان به مثابه یکی از حقوق بنیادین شهروندان و از اصول اساسی جوامع دموکراتیک و همچنان از ارزشهای مهم قانون اساسی کشور است.

بناً این روز را برای همهٔ خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی مبارک باد عرض می‌دارم و بهشت برین به آنعده خبرنگاران عزیز که در راستای اطلاع رسانی جان های شیرین خود را فدای ملت و میهن خود نموده اند استدعا می‌دارم.

رسانه دریچه بزرگی در بخش آگاهی عامه و روشن نمودن اذهان مردم می‌باشد که در این بخش حقوق فامیل های شهدا و افراد دارای معلولیت بر این رسانه لازم می‌باشد تا با رشد توانایی و انعکاس مشکلات و نیازمندی های آنان دست به برنامه های ارزنده و نیازی به این قشر بزنند که از آن جمله می تواند به زبان اشاره تلویزیونی و آگاهی دهی مردم از انواع معلولیت یاد آور شد.

هیئت رهبری وزارت دولت در امور شهدا و معلولین همواره سعی‌کرده است، تا از فعالیت های مطبوعات و خبرنگاران حمایت نماید و اظهار امتنان از همکاری آنان به این اداره برای بخش و نشر گزارشات و مصاحبه های برای ورثه شهدا و معلولین عزیز نماید.

 

پیام تبریکی پوهنمل حمیدالله فاروقی سرپرست وزیر امور شهدا و معلولین در رابطه به روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور

نیروهای دلیر و شجاع قوای مسلح افغانستان!

نهم حوت روز ملی حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی را به شما، فامیل های محترم تان و مردم مبارز افغانستان تبریک و خجسته باد عرض می‌دارم.

در این هیچ شکی نیست که، نیروهای قوای مسلح افغانستان از مورال بلند و حس وطن دوستی ویژه ای برخوردار اند و نظیر شان در منطقه کمتر به چشم می‌خورد. قهرمانی و جان فشانی آنان در راستای حفظ و دفاع از کشور، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و ملت در خط مقدس نبرد، قابل قدر و تمجید می‌باشد.

نیروهای قوای مسلح افغان افتخار آفرینان ما می‌باشند که، در راه دفاع از ارزش های ملی خود، در خط مقدم نبرد با دهشت افگنان و تروریستان مشغول جنگ شدید هستند و باورمندیم که به یاری خداوند ج دعای ملت صلح دوست افغان و مورال عالی شان، کامیابی از آن این فرزندان صدیق و جوانان اسلام دوست می‌باشد. بر همه مردم افغانستان لازم است که از این فرشت‌ه های نجات و پاک حمایت کامل نمایند و در این جنگ مقدس با دشمنان اسلامیت و افغانیت آنان را تنها نگزارند.

وزارت امور شهدا و معلولین همانند همیشه متعهد است، تا به جان‌بازی ها و قربانی های فراموش ناشدنی آنان احترام گذاشته و بر علاوه حمایت همه جانبه از فامیل های شهدا و معلولین این نیروهای شجاع، حقوق و امتیازات آنان را به موقع پرداخت نماید، به اولادهای آنان زمینه های تحصیل و سایر سهولت های مبرم زندگی را فراهم سازد.

به امید یک افغانستان مرفع و سربلند!

زنده باد نیروهای امنیتی و دفاعی افغان

 

پیام تبریکی وزارت امور شهدا و معلولین به مناسبت 8 مارچ روز جهانی زن !

mmd

دوشنبه_ 18 حوت_ 1399

دولت و ملت افغانستان افتخار دارد که از روز جهانی زن در حال تجلیل و گرامی داشت می نمایند که زن های افغان در هر سه قوا کشور دو شادوش مردان برای صلح، پیشرفت و رفاه همگانی تلاش می نمایند. زنان افغان همواره در طول تاریخ متمادی نشان داده است که می توانند بر تمام محدودیت ها و چالش ها فایق آمده و در تمام عرصه ها همانند مردان نقش آفرینی نمایند.

زنان افغانان در دهه دموکراسی نیز منسجم و هدفمند برای افغانستان آباد و آزاد تلاش نموده و برای تامین عدالت اجتماعی و حاکمیت قانون در کشور شان همت می کنند. حضور آنها در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از تمامیت ارضی و استقلال افغانستان پاسداری می کنند. حضور آنها در جمع هییت مذاکره کنندگان صلح به معنی تثبیت جایگاه زنان و حفظ دستآوردهای دو دهه، حضور آنها در سایر بخش ها نیز نشان دهنده توانمندی، باورمندی و تعهد آنها به پیشرفت کشور می باشند.

هییت رهبری وزارت امور شهدا و معلولین هشت مارچ روز همبستگی زنان را به تمام زنان افغان و به ویژه به زنان و دختران معلول افغان تبریک عرض نموده و این روز خجسته را گرامی می دارد.

بدون تردید، مشکلات و چالش های فرا روی زنان توانمند معلول وجود دارد. اما این وزارت متعهد است تا بر چالش های موجود فایق آمده، فرصت ها و تسهیلات بیشتری را فراهم نمایند.

با احترام

 

پیام سرپرست وزیر امور شهدا و معلولین به مناسبت ۲۷ حوت روز ملی خبرنگاران!

mmd

۲۷ حوت، روز ملی خبرنگاران را برای همه خبرنگاران متعهد به ارزش ها و منافع ملی و حقیقت گویان مبارک عرض می‌دارم!

خبرنگار صدای رسای ملت است. این خبرنگاران هستند که در جستجوی حقایق به سطح ملی و بین المللی می‌باشند، از اعمال ناشایسته مردمان پرده برداری می‌کنند، بر علیه فساد و نا برابری ها مبارزه نموده و مسوولیت های خستگی ناپذیری را جهت آسایش و آگاهی عامه به پیش می‌برند.

به صفت فرد مسوول وزارت امور شهدا و معلولین قلباً از ژورنالیستان عزیز و رسانه های ملی و بین المللی که همیشه در راستای اطلاع رسانی و آگاهی عامه برای ورثه شهدا و اشخاص دارای معلولیت این وزارت را همکاری نموده اند سپاسگزارم و امیدواریم که خبرنگاران محترم به هدف کسب احترام به حقوق ورثه شهدا و معلولین و رویکرد بهتر در جامعه، آگاهی عامه را از طریق نشرات خویش افزایش داده و توجه بیشتری را در برنامه های رسانه‌یی شان به این قشر در نظر بگیرند.

به امید مصونیت زندگی و آزادی نظر خبرنگاران افغان!

پوهنمل حميدالله فاروقی

سرپرست وزیر امور شهدا و معلولین

 

پیام تبریکی وزارت امور شهدا و معلولین به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان !

mmd

رمضان ماه رحمت، ایثار و بخشش است. در این ماه مبارک درگاه خداوند متعال به روی بندگان اش باز بوده و می توانند طلب کمک و بخشش نمایند. همان طوری که کمک و عنایت الهی در این ماه به بندگان اش بی شمار است؛ ما بندگان خداوند نیز در برابر همنوعان نیازمند خود مسوولیت دینی و انسانی داریم که دست آنها را بگیریم و در این ماه مبارک رمضان کمک نماییم.

وزارت امور شهدا و معلولین ضمن عرض تبریکی به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی تامین صلح و ثبات دایمی و سرتاسری در کشور، از تمام شخصیت های حقیقی، نهاد ها و موسسات خیریه تقاضا می نمایند که در این ماه مبارک از کمک های بشر دوستانه شان ورثه شهدا و اشخاص دارای معلولیت را فراموش نکنند.

ورثه شهدا و اشخاص دارای معلولیت قربانیان اصلی جنگ و پاسداران واقعی این کشور است این ها به منظور دفاع از تمامیت ارضی، استقلال، حاکمیت و ارزش های ملی کشور، قربانی داده است و این قشر پر افتخار بالای همه ما حق دارند که دست شان را بگیریم و همکاری نماییم و همچنان به قربانی های شان ارج گذاشته شوند.

 

پیام تبریکی به مناسبت هفت اسد روز ملی بیرق

mmd

 

 

 

روز ملی بیرق را به همه هموطنان عزیز خصوصاً به ورثه شهدا و افراد دارای معلولیت تبریک و مبارک باد عرض می‌دارم .

بیرق ملی باعث افتخار، هویت، ارزش، عزت و سمبول اتحاد ما بوده که پاسداری، دفاع و احترام از آن مسوولیت مشترک ملی همه ما می‌باشد.

از ورثه معظم شهدا، افراد شجاع دارای معلولیت و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ابراز امتنان و تشکری می‌نمایم که بخاطر درفشش، بلند نگهداشتن و پاسبانی از این نشان ملی و همچنان جهت آسوده زیستن ما، جان های شیرین خود را فدا نمودند و هم اعضای مهم بدن شان را از دست دادند و در این راه آماده فداکاری و جان بازی های بیشتری نیز اند.

به آرزوی یک افغانستان سربلند و خود کفا!

با احترام

لعل‌الدین آریوبی

وزیر دولت در امور شهدا و معلولین


پیام لعل‌الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصاء سفید)

روز جهانی عصاء سفید را برای همه افراد نابینا(روشن دل) افغانستان از صمیم قلب تبریک عرض می‌دارم.

از این روز همه ساله در ۱۵ اکتوبر در سراسر جهان تجلیل و گرامی داشت بعمل می‌آید، که وزارت دولت در امور شهدا و معلولین نیز سال قبل با حضورداشت رییس اجراییه وقت و با اشتراک صدها تن از افراد نابینا از این روز گرامی داشت بعمل آوردند.

افراد نابینای در افغانستان توانا و از استعداد خاصی برخوردار بوده اند که با امکانات و سهولت های اندک زندگی خود را پیش می‌برند و در تلاش دریافت فُرصت ها اند. وزارت دولت در امور شهدا و معلولین متعهد بر آنست تا برای افراد دارای معلولیت به خصوص به افراد نابینا زمینه های تحصیلات، استخدام، تقویت اقتصادی، خود کفایی و اشتراک فعال شان را در زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، به آنان مهیا سازد و همچنان سهولت های فزیکی را در اماکن عامه و دولتی به ایشان فراهم نماید.

وزارت دولت در امور شهدا و معلولین برای جهت فراهم سازی فرصت ها و سهولت ها برای افراد دارای معلولیت بلاخذ برای افراد نابینا، تفاهم نامه های مشترک همکاری های دو جانبه را با نهادهای دولتی و غیر دولتی و موسسات مربوط به معلولیت به امضا رسانیده است؛ تا به آنان فرصت های را در بخش های مختلف ایجاد سازد. کار روی خط بریل و سایر نیاز ها مبرم نیز جریان دارد.

در اخیر یک بار دیگر روز جهانی افراد نابینا را به همه این قشر مهم و روشن دل جامعه تبریک عرض نموده و به امید پیشرفت و موفقیت بیشتر شان.

به امید یک افغانستان مرفع و صلح آمیز!

با حرمت


پیام تبریکی هیئت رهبری وزارت دولت در امور شهدا و معلولین به مناسبت عید سعید اضحی

هیئت رهبری و کارمندان وزارت دولت در امور شهدا و معلولین، فرا رسیدن عید سعید اضحی را به جلالتمآب رییس جمهوری کشور، قوه سه گانه، کافه‌ی ملت مسلمان و صلح دوست افغانستان و ورثه شهدا و افراد دارا‌ی معلولیت تبریک و خجسته باد عرض می‌دارد.

عید سعید اضحی نماد از امتحان، شجاعت و صبر مسلمانان بوده که در این روز دستگیری و دلجویی از ورثه شهدا و افراد دارای معلولیت مسوولیت مشترک همه ما می‌باشد.

به امید یک عید مملو از شادی و خرسندی و به آرزوی یک افغانستان سربلند و خود کفا.

عید تان خجسته و میمون باد!

با احترام

لعل‌الدین آریوبی

وزیر دولت در امور شهدا و معلولین